Romeo y Julieta Puritos

Απάντηση
Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Romeo y Julieta Puritos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Δεν έχει γράψει κανένας τίποτα για το purito του ζεύγους, ας το κάνω...

Purito 106 x 29, σελοφανάτα μηχανής με ψιλοκομμένη γέμιση σε συσκευασίες των 25 & 5, κατασκευής της Internacional Cubana de Tabacos SA.

Εικόνα

Eλαφρoτυλιγμένα και σχετικά μαλακά στο χέρι, με κεφαλάκια κομμένα από το εργοστάσιο. Μάλλον loose καύση και ελαφρύ τράβηγμα που δίνει αρκετά γεμάτο στόμα. Ξηροκάρπιο, δέρμα, γλύκα και μια ψιλο-αλμύρα. Άρωμα στον χώρο συμπαθητικό, βαθύ και γλυκό. Μεσαία ένταση, στόμα full-flavoured αίσθησης, βοηθάει το μικρό δαχτυλίδι που δίνει την «κλωτσιά», πετώντας τον καπνό από μικρή διάμετρο. Θέλουν αργό τράβηγμα για να μην πάρουν φωτιά και πικρύσουν.

Θυμάμαι να έχω καπνίσει πάμπολλα από τα 3 εν κυκλοφορία puritos (Partagas, Montecristo, Romeo), θεωρούνται μάλλον "τα μεγάλα cigarillos" και "λίγο πρίν τα πούρα", έχουν σταθερότατο ύφος και την πλάκα τους για οποιαδήποτε στιγμή θέλεις να χτυπήσεις ένα καφεδάκι στο πόδι και να το συνοδέψεις με κάτι πολύ ανώτερο από τα τσιγάρα. Τα Romeo τα συμπαθώ περισσότερο από τα αντίστοιχα (περισσότερο αδιάφορα σε εμένα) Montecristο Puritos, σίγουρα όμως έρχονται κάτω από τα περισσότερο γενναιόδωρα Partagas με την ονομασία Chicos. Παλαιότερα πρέπει να κυκλοφορούσε και κάποιο Upmann που δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να βρώ και να δοκιμάσω. (Κάποτε πέτυχα 1-2 φορές και εκείνο της La Gloria Cubana από το οποίο όμως δεν μπορώ να θυμηθώ απολύτως τίποτα).
These users thanked the author Nikolaros for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9181
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Puritos

Δημοσίευση από Τάκης »

σε format Puritos (106 x 29) αυτή τη στιγμή στην παραγωγή βρίσκονται τα:
Guantanamera, Montecristo, Partagas Chicos, Partagas Serie (με κόκκινο δαχτυλίδι), Quintero, και Romeo y Julieta

παλαιότερα εκτός από τα La Gloria Cubana που αναφέρεις, κυκλοφορούσαν και τα H. Upmann και San (όχι Saint) Luis Rey

η παραγωγή τους μετά το 2002 γίνεται από την Internacional Cubana de Tabacos SA (ICT)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Nikolaros
papa was a rolling stone...
aouas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:07 pm

Re: Romeo y Julieta Puritos

Δημοσίευση από aouas »

Δεν βγαιζει και η cohiba??

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nikolaros
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ Σεπ 03, 2021 4:08 pm

Re: Romeo y Julieta Puritos

Δημοσίευση από Nikolaros »

Δεν νομίζω πως θυμάμαι κάποιο purito Cohiba, θυμάμαι σίγουρα τα Cohiba club και mini cigarillos. Tα club μου έκαιγαν τα δάκτυλα, πεντανόστιμα!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9181
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Romeo y Julieta Puritos

Δημοσίευση από Τάκης »

εκτός από τα Club και Mini υπάρχουν και τα Cohiba Shorts, αλλά είναι διαφορετικό format από τα Puritos (αρκετά πιο μικρά):
viewtopic.php?f=33&t=184

όπως έχουμε πει ξανά, όλα αυτά μηδενός εξαιρουμένου δεν είναι πούρα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Romeo y Julieta”