Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από tommi »

Καλησπερα σας Κυριοι
Οπως και στα Βατοπουρα ετσι και στα top 10,μικρο το καλαθι
Φετος για εναν περιεργο λογο τα μικρα ,εως πολυ μικρα εκαναν την διαφορα...
1. El Rey del Mundo Lunch Club
Τζουρα και μαγεια...τσιγκουνικες τζουρες μην και τελειωσει γρηγορα αυτο το μαργαριταρι
Σουλεητζον μουτσας γρατσιας

2.Sancho Panza Batchileres..
Και 200 ευρω να κανει η κουτα την αγοραζω
Stelios hermano mucho grande

3.Bolivar tubos no.3
Τελειωνει η κουτα του 17 αλλα ενα κομματι στην Ναξο ηταν απο αλλη διασταση
Και νουμερο 4 υστερα απο μεγαλη αποχη καπνισματος
Monte especial no.2
Φουρναρης ειναι ο μπαμπακας σου μωρο μου???
These users thanked the author tommi for the post (total 2):
radamanthyssuleygiannis
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από spasias »

Καλησπέρα σε όλους.
Το δικό μου top-10 για το 2018:

10 Partagas Aristocrats από το mass του Λευτέρη καταπληκτικό πούρο που έβαλε κάτω πολλά μεγαλύτερα του.
9 RyJ Cazadores, αγορασμένο χύμα και στα τυφλά, full στα λάδια, full σε γεύσεις full se αρώματα.
8 Partagas D4, από 10άρα αστρική κούτα που είχα αγοράσει για το περσινό mass του Τάκη… τι να λέμε τώρα όλα βάρεσαν κορυφή.
7 Flor de Cano Cazanova RE Italia 2016, LCD Καπετάνιος. Εκπληκτικό και ιδιαίτερο πούρο έκαψα κυριολεκτικά τα δάχτυλά μου.
6 Montecristo especial Νο1 πρώτη επαφή με το πούρο και με έκανε να παραμιλάω.
5 Punch Royal Coronations, κακομούτσουνο πούρο που μου είχε μείνει από το περσινό mass. Το είχα του πεταματού μιας και τα αδέρφια του ήταν επιεικώς απαράδεκτα. Το έκαψα απλά για να μου αδειάσει το χώρο και κατέληξα να προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε … τι με χτύπησε … έχασα τα λόγια μου.
4 Ramon Allones Gigantes, που έκαψα λίγο πριν την αλλαγή της χρονιάς. Από τα καλύτερα πούρα που θα μπορούσα να επιλέξω τη συγκεκριμένη στιγμή. Πραγματικός βασιλιάς.
3 Ramon Allones Terra Magica (ER ADRIÁTICO 2016). Από κουτί που αγοράστηκε από σπόντα το καλοκαίρι στη Βουλγαρία. Τα πήρα στην τύχη χωρίν να τα έχω ακούσει καν, ένα έκαψα και ακόμα παραμιλάω και έχω στο μυαλό μου τη γεύση του.
2 Punch Double Coronas. Τι να λέμε τώρα από ολόφρεσκο και ολοζώντανο 50άρι cab που ξύριζε κυριολεκτικά ή κάθε του ρουφηξιά.
1 R y J Churchills από το mass του Θάνου. Πούρο που όχι μόνο με έκανε να παραμιλάω όλη νύχτα αλλά μου άλλαξε τον τρόπο που έβλεπα τα RyJ μέχρι τη συγκεκριμένη στιγμή.
These users thanked the author spasias for the post:
Tournesol
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9107
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε τον Captain για τα λίγα και καλά μικρά αλλά θαυματουργά του
και το Στέργιο για το όμορφο ψηφιδωτό γεύσεων της λίστας του
παρακαλώ να περάσουν οι επόμενοι
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 974
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από sigaras »

Τάκης έγραψε:
Τετ Ιαν 09, 2019 3:29 pm
ανέκαθεν φίλε μου, σχεδόν το 50% των (σε κυκλοφορία) κουβανέζικων και το 99,9% των non cubans, δεν εισάγονταν στην Ελλάδα
κατά συνέπεια, όλες οι (αποκλειστικά νόμιμες εννοείται) πηγές για κάποιον που ήθελε ή θέλει να το ψάξει περαιτέρω
ήταν και είναι οι δια ζώσης αγορές από φυσικά μαγαζιά του εξωτερικού

(η αναφορά σου σε συγκεκριμένο ελληνικό φυσικό κατάστημα διαγράφηκε
στα πλαίσια του άγραφου αλλά αυτονόητου κανόνα που τηρούμε απαρέγκλιτα γιατί αντιβαίνει στις αρχές και τη δεοντολογία μας)
Τάκη σ' ευχαριστώ για την απάντηση και σόρυ για την λάθος αναφορά σε όνομα. Ως νέο μέλος αγνοούσα τον κανόνα. Σχετικά τώρα με την κορυφαία δεκάδα, η δικιά μου, βασιζόμενη περισσότερο στην ομορφιά της στιγμής είναι η εξής:
1) JLPiedra conservas, με παραμονή τριμήνου στον υγραντήρα
2) Quintero Londres extra καπνισμένο σε μπριζολάδικο έπειτα από μια τέλεια μοσχαρίσια και συνοδεία μπόλικου κόκκινου κρασιού
3) H. Upmann half corona μικρό στο μέγεθος αλλά μεγάλο στο σώμα και στα αρώματα
4) Rafael Gonzalez panetelas ωραίο πουράκι!
5) Bolivar Belicosos Finos. βαρύ, πολύπλοκο, υπέροχο
6) Partagas Habaneros, τι ωραίο πιπεράτο πούρο!
7) Juan Lopez seleccion No2 , robusto στα όρια της τελειότητας!
8) R&J mille fleurs παλαιωμένο μια δεκαετία περίπου στον υγραντήρα μου, όπου το είχα ξεχασμένο. Απλά υπέροχο!
9) Rafael Gonzalez perlas. Ένα λέω: μοσκοβολούσε όλο το μαγαζί εκεί όπου το κάπνισα.
10) Partagas Petit Coronas Especiales. Ναι! Ένα ταπεινό partagas ήταν το καλύτερο πούρο. Μέσα στην γλυκιά κρέμα και πάλι κρέμα και καπουτσίνο και πάλι κρέμα! Καπνισμένο σε εξωτερικό, θερμαινόμενο χώρο εστιατορίου, έπειτα από καλό γεύμα και με τέλεια παρέα. Και να σκεφτείτε ότι ήταν νεούδι (Απριλ 2018). Το δοκίμασα για πρώτη φορά με αφορμή το mass (όπου θα ψηφίσω αφού δοκιμάσω κανά 2 sticks ακόμα).
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9107
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε πολύ και για τη δική σου λίστα φίλε Γιώργο
με βάση αυτά που λες για το πούρο no.10, υποθέτω πως η αρίθμηση 1-10 που έχεις είναι ανάποδη
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 974
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από sigaras »

Σωστά Τάκη. Ιδού η σωστή σειρά:

10) JLPiedra conservas, με παραμονή τριμήνου στον υγραντήρα
9) Quintero Londres extra καπνισμένο σε μπριζολάδικο έπειτα από μια τέλεια μοσχαρίσια και συνοδεία μπόλικου κόκκινου κρασιού
8) H. Upmann half corona μικρό στο μέγεθος αλλά μεγάλο στο σώμα και στα αρώματα
7) Rafael Gonzalez panetelas ωραίο πουράκι!
6) Bolivar Belicosos Finos. βαρύ, πολύπλοκο, υπέροχο
5) Partagas Habaneros, τι ωραίο πιπεράτο πούρο!
4) Juan Lopez seleccion No2 , robusto στα όρια της τελειότητας!
3) R&J mille fleurs παλαιωμένο μια δεκαετία περίπου στον υγραντήρα μου, όπου το είχα ξεχασμένο. Απλά υπέροχο!
2) Rafael Gonzalez perlas. Ένα λέω: μοσκοβολούσε όλο το μαγαζί εκεί όπου το κάπνισα.
1) Partagas Petit Coronas Especiales. Ναι! Ένα ταπεινό partagas ήταν το καλύτερο πούρο. Μέσα στην γλυκιά κρέμα και πάλι κρέμα και καπουτσίνο και πάλι κρέμα! Καπνισμένο σε εξωτερικό, θερμαινόμενο χώρο εστιατορίου, έπειτα από καλό γεύμα και με τέλεια παρέα. Και να σκεφτείτε ότι ήταν νεούδι (Απριλ 2018). Το δοκίμασα για πρώτη φορά με αφορμή το mass (όπου θα ψηφίσω αφού δοκιμάσω κανά 2 sticks ακόμα).
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από lefteris c »

sigaras έγραψε:
Πέμ Ιαν 10, 2019 1:38 pm
1) Partagas Petit Coronas Especiales. Ναι! Ένα ταπεινό partagas ήταν το καλύτερο πούρο. Μέσα στην γλυκιά κρέμα και πάλι κρέμα και καπουτσίνο και πάλι κρέμα! Καπνισμένο σε εξωτερικό, θερμαινόμενο χώρο εστιατορίου, έπειτα από καλό γεύμα και με τέλεια παρέα. Και να σκεφτείτε ότι ήταν νεούδι (Απριλ 2018). Το δοκίμασα για πρώτη φορά με αφορμή το mass (όπου θα ψηφίσω αφού δοκιμάσω κανά 2 sticks ακόμα).
Μα αυτό νομίζω πάει για το 2019 8-)
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 974
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από sigaras »

Καπνίστηκε 2 Γενάρη και ήμουν ακόμα σε mood 2018. Οπότε το βάζω στο 2018. Η στιγμή γαρ
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9107
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

ορθή η παρατήρηση του Λευτέρη! η ψήφος εκλαμβάνεται ως έγκυρη ποιητική αδεία 8-)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9107
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

10 σύντροφοι φουμαδόροι έχουν καταθέσει μέχρι στιγμής τις λίστες τους με τα καλύτερα πούρα που κάπνισαν το '18

ο δρόμος είναι μακρύς ακόμα για την κατάρτιση του τελικού Top 10 του Cigarsforum.gr, για την ακρίβεια μένουν 12 ημέρες
ωστόσο οι διεργασίες συνεχίζονται και διαισθάνομαι τα μολύβια και τις γόμες να δουλεύουν πυρετωδώς
με τις τελευταίες προσθαφαιρέσεις και τα μαγειρέματα της ύστατης στιγμής

επιπρόσθετα να τονίσω, πως παράλληλα με τα άλλα στατιστικά στοιχεία που θα παρουσιαστούν από την Jimboular Logic
θα υπάρξει όπως και κάθε άλλη χρονιά άλλωστε, λίστα με αυτούς που συμπεριέλαβαν στο δικό τους ψηφοδέλτιο
τα περισσότερα πούρα του τελικού Top-Ten μας

@ Αλέξανδρε
άργησες φέτος ή μου φαίνεται..?? 8-)
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”