Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε
Απάντηση

Πως θα προσφωνούσατε το Majestic;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Ιούλ 01, 2018 8:45 pm

1. Η Αυτού Μεγαλειότης
2
9%
2. Η Αυτού Βασιλική Υψηλότης
11
50%
3. H Αυτού Υψηλότης
6
27%
4. Η Αυτού Εξοχότης
3
14%
5. Που σε ρε Μπάμπη..
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 22
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Mixalis81 »

By the way, γενικά υπαρχουν πούρα που δένουν με μπύρες, στο προηγούμενο mass 2 από τα 3 Aristocrats που καπνισα δεσανε εξαίσια με Μπυρες Septem Sunday's και Leffe Blonde αντίστοιχα...
Nickos H

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Nickos H »

Παραδόξως όχι. Αλλά μ' αρέσει η σκέψη σου και την βρίσκω ιντριγκαδόρικη. Θα το δοκίμαζα με pilsner..
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από harmonica »

Assos έγραψε:
Πέμ Ιουν 07, 2018 5:32 pm


Σε ευχαριστώ... κάνω ότι μπορώ για να σας παρακολουθήσω είναι η αλήθεια!
Μια ερώτηση...
Είδα πως harmonica και suleygiannis συνόδεψαν την κρέμα τους με Βάϊς. Θα έλεγες και εσυ πως θα ήταν ένας καλός συνδυασμός για τη δεύτερη προσπάθεια mass του πούρου;
Γιώργο με όλο το θάρρος όχι να περι-αυτολογίσω αλλά ειδικά στις weiss γράφει δίπλα John με μικρά..
κατουράει-άμε και βγάζουμε μπύρα.. :lol: :lol:
πέρα απο το χαβαλέ που κάνω η weiss επειδή είναι φρουτένια και ξεδιψαστική μου κολλάει πολύ το καλοκαίρι..
Αν θες κάπνισε ενα πούρο με κάθε είδος μπύρας να δεις τι σου ταιριάζει πιο πολύ..
Συμφωνώ πάντως και εγώ με τον Άλεξ και θα πω ότι όντως ο τραπεζίτης κολλάει πολύ με μπύρα
These users thanked the author harmonica for the post (total 2):
suleygiannisAssos
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Η κρέμα του τραπεζίτη λοιπόν...Ομολογώ ότι όταν πρωτοδιάβασα review για το συγκεκριμένο το απέρριψα μόλις διάβασα για πάστα ελιάς...Βρε πια παστα ελιάς,πάστα σοκολάτας μπορεί να βγάλει?

Αγοράζω σήμερα το απόγευμα στη Λάρισα που βρεθηκα 2 τεμάχια από κούτα που το κερατο μου ειχε σβηστεί η ημερομηνία...διάλεξα λοιπόν τα 2 πιο θελκτικα στο μάτι και στο χέρι, γεια σας.
Εικόνα
Πρώτη επαφή με Majestic...Κόβω,αναβω και ξεκινάει με ξηροκαρπια, λίγο λευκό πιπέρι,δερμα, ανθη με μια μόνιμη υποβοσκουσα αλμυρα ....ψωμί κι αλάτι για να κάνω πλάτη!
Μετά τις πρώτες δέκα τζουρες κερνάει κακαομαζα μπολικη που με παει καροτσακι μεχρι το 2/3 όπου εμφανίζεται σοκολάτα μαυρη, σερτικο χαρμανι ελληνικού καφέ, το κακάο έχει θρονιαστει και τρίζει τα δόντια του ,υπάρχει και λίγο καρύδι νομιζω, μπαίνει και η κρέμα στον παιχνιδι...το πουρο φορτσαρει, δυναμώνει σε σώμα εγω τρωω γευστικες και αρωματικες γροθιες, με εχει στριμωξει στα σχοινια κι αυτο πριν μπει στην τελική ευθεία μελωνει!
Εικόνα
Συνεχόμενα πάφ με μέλι ρε φίλε, Με γλυκαίνει σαν σειρήνα και μου παιρνει τα μυαλά στο τελευταίο τρίτο...Παρεα είχαμε δέρματα, μπαχαρικά, δε ξέρω και γω τι είχαμε στο τέλος...Ξεκίνησα με μια πέρδικα on the rocks και ήπια τρεις...Παραμιλαω με την αυτού Μεγαλειοτης!!! :o
Εικόνα
Τίποτα λιγότερο από El Dorado, Θα κοιμηθώ ευτυχισμένος απόψε!!!
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Assos »

Καλημέρα και συνεχίζουμε δυνατά με mass...


Εικόνα

Τα μωρά για ύπνο και η συνέχεια αναλογη...
Το πιο σκούρο και λαδερό από τα τέσσερα πραγματικά δεν χόρταινα να το μυρίζω. Τσουνάμι από μυρωδιές μελιού σε σημείο που δεν ήθελα να το ανάψω.


Εικόνα

Συνοδεία με ελληνικό καφέ σκούρο και σκέτο!
Εκπληκτικό άναμμα, πολύ καπνός παχύς και σοκολατένιος. Οι ξηροί καρποί δε λείψανε ούτε σε αυτό με έντονη γεύση η επίγευση θα έλεγα καλύτερα, Μαύρης σοκολάτας...

Στη μέση συνεχίζω να παίρνω την ίδια γλυκιά γεύση που είχα και στο προηγούμενο, όπου δεν μπορούν να την προσδιορίσω όμως... Ίσως είναι αυτό που λέτε εσείς παντεσπάνι, ίσως είναι κάτι πιο γλυκό, μοιάζει με καραμέλα; Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αυτή την γλυκιά αίσθηση και μυρωδιά και μπορεί να την προσδιορίσει θα ήθελα την άποψη του...

Δε σταματάω κατά τη διάρκεια του καπνίσματος να μυρίζω τον κορμό του Πούρου, Βγάζοντας μου έντονες μυρωδιές φρεσκοψημένου χωριάτικου ψωμιού!!

Το τελείωμα του λίγο πιο έντονο από ότι το περίμενα σε σχέση με τα άλλα, ίσως όμως να φταίει Η ταχύτητα με την οποία το κάπνισα... λίγο πιο γρήγορα από ότι συνηθίζω. Γενικά καπνίζω αργά...

Σίγουρα ήταν καλύτερο από το προηγούμενο όποτε και παίρνει ένα άνετο 4/5!!! Βαθμολογία τελική προς το τέλος του μήνα...

Δεν έχω τελική φωτογραφία λόγο θέμα με την κάμερα του κινητού.... επιφυλάσσομαι 😉
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Nickos H

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Nickos H »

Εύγε φίλοι και συνοδοιπόροι συνεχίστε έτσι..
Majestic και σήμερα έχει το πρόγραμμα.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9073
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Majestic No 3 2007 LCD Nickos H

βιντατζιά του ‘07, χορηγία του οικοδεσπότη του mass σε perfect condition όπως πάντα
η κρεμούλα είναι λίγο μπασμένη, για 39άρα την κόβω, με ένα πολυοργασμικό pre
γεμάτο μαντζούνια, καραμέλα ούζου, αλεσμένο καφέ, δημητριακά και μπαχάρια ζαχαροπλαστικής

είναι λίγο σφιχτούλα στην αρχή, αλλά αμέσως ανοίγει κάνουλα για το Κέρας της Αμαλθείας
σε απευθείας σύνδεση με Vuelta Abajo

η σοφία του χρόνου έχει κάνει θαύματα
και το εντεκάχρονο majestic απογειώνεται γεμάτο μερακλίδικα πεντανόστιμα παντεσπάνια
ένα τζίνι που πραγματοποίησε για 40-45’ όλες μου τις επιθυμίες

καρύδια, αμύγδαλα, φιστίκια, κανέλα, μέλι, κέδρο, κακάο, σοκολά, καραμέ, και άλας της γης
όλα χόρεψαν μέχρι η πεμπτουσία της ψυχή τους να γίνει στάχτη στο τασάκι μου

Νικόλα ευχαριστώ, αυτό το στικ ήταν γεμάτο χρυσόσκονη, του δίνω 4 ½
θα επανέλθω…
papa was a rolling stone...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από spasias »

Το πούρο καπνίστηκε την προηγούμενη Κυριακή από κούτα με κωδικό MEG OCT 15 που είχα στοκαρισμένη.

Εικόνα

Boxpressed πούρο με ωραίο σιδερωμένο σκούρο ράπερ γεμάτο λάδια. Το μυρίζω και παίρνω αρώματα κυρίως από άχυρο και δέρμα. Κόβω ρουφάω και στο κρύο παίρνω στάχια, αρωματικά ξύλα και άγλυκη ζύμη.

Εικόνα

Ανάβω και ξεκινά με ένα παχύ και κρεμώδη καπνός με κυρίαρχα αρώματα αυτά του καφέ και των αρωματικών ξύλων. Τράβηγμα πολύ καλό όπως επίσης και το σώμα του. Έντονα αρωματικά ξύλα και καφές στην αρχή με νότες από κεράσια και λίγο bitter τελείωμα. Συνεχίζει σμουθιάζοντας αρκετά με νότες σοκολάτας, κακάο, κέδρου, άγλυκου μπισκότου και γης.

Εικόνα

Μετά τη μέση το τοπίο αλλάζει με δέρματα, αλάτι, ξύλα και αρκετούς γλυκούς καφέδες. Λίγο πριν το δακτυλίδι αρχίζει ξανά τα αρωματικά ξύλα με νότες καφέ και σοκολάτας. Απίθανες εναλλαγές.

Πολύ καλή αρχή με 4/5 προς το παρόν από ένα πουρο που δε με έχει απογοητεύσει έως σήμερα.
Το κόκκινο κρασί που το συνόδευσα δεν ήταν μάλλον η καλύτερη επιλογή. Θα ανάψω ένα σήμερα και θα το συνδυάσω με μια μπυρίτσα που αναφέρθηκε παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Finding the perfect cigar... my @ss. Το Majestic είναι ενα πούρο που πάντοτε είχα αποθέματα στον υγραντήρα λόγω του vfm. Άλλοτε καλό, άλλοτε εξαίσιο άλλοτε οτι πληρώνεις παίρνεις, με σημαντικό variability απο πούρο σε πούρο, κούτα κλπ. Έχοντας ξεμείνει εδώ και 1-2 χρόνια απο τα Maj, προμηθεύτηκα 2 κομμάτια απο την τοπική αγορά με στοιχεία MEG FEB 16 (εργοστάσιο H. Upmann).

Όμορφο στην όψη αλλα λίγο προβληματικό στην αφή με έντονες ενδειξεις underfilling. Πράγμα που επαληθεύτηκε με το άναμα και τα πρώτα puffs.
Πφφ, έντονο γρασίδι, πιπέρια, ξηροκάρπια και όπως λένε και στο χωριό μου pretty rough around the edges :lol: .

Μου θυμίζει τις έτερες μπουρούχες τα Quintero Favoritos, μόνο που τούτος εδώ ο Μπάμπης ήταν ακόμα χειρότερος. Περιμένω να δώ και το δεύτερο πως θα είναι για να καταθέσω την τελική μου ψήφο.
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από tommi »

Μέρα όμορφη το πάρκο γύρισα
Όσο φέγγει, ας πιώ
ένα τσιπουράκι...
Μέρα όμορφη τις πάπιες ταϊσα
Εικόνα
καφέ ταβερνάκι ,
και σπιτάκι μετά
και στο ενdιάμεσο ένα majestic.
Σε μέρος δροσερό,με σουτζουκάκι που του έλλειπε το strengh..αλλά και το μπούκοβο είχε ξεθυμάνει
στο πρέ λές και ήταν στα αμπάρια, με έντονα στοιχεία καπνού και μούχλας
φόκο
Εικόνα
Ηδωνικό τράβηγμα,και μυστήρια ματζούνια γέμισαν στον τόπο, μετά το πρώτο άναμα
όλες οι επόμενες τζούρες ήταν φούλ τις βινταζιάς.Μόλις το 2013 καί είχε στοιχεία από ποιό πολλά χρόνια πάνω του.
Μέχρι την μέση,δεν κατάλαβα τίποτα από γέυσεις, μόνο απολάμβανα. Μajestic 4x4
Από μέση και κάτω άρχισα να απολαμβάνω δέρμα,καφέ κακάο, μπαχάρια και παντεσπάνι ανάμεικτο με χώμα...MAGIC..
5 με τόνο το μαγκάκι
Να ευχαριστήσω τον Τριαντάφυλλο εκ' Θεσσαλονίκης για αυτό το πυραυλάκι
Θα κάνω και άλλο(α) μέχρι την τελική βαθμολογία
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”