Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Η Partagas χάνει 2 πόντους, με τη μπάλα στα χέρια του Eminentes... μένει 1 δευτερόλεπτο…

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Φεβ 01, 2019 12:09 am

Κάνει βήματα...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αστοχεί σε τρίποντο...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Στέλνει το ματς στη παράταση!!
12
48%
Στέλνει το Ματς στη παράταση αλλα η Partagas χάνει τον αγώνα!
10
40%
Three point Winner Buzzer Beater
3
12%
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9226
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Τάκης »

στο σημείο αυτό, ως είθισται άλλωστε
να πληροφορήσω την ομήγυρη πως με βάση την επετηρίδα μας, επόμενος οικοδεσπότης θα είναι ο Rigelianos
These users thanked the author Τάκης for the post:
Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Στάθης »

PPCE # 2

Κάπνισα χθες εν ώρα εργασίας ένα ακόμα emimentes που μου έδωσε ο φίλος Γιώργος με κωδικό SGA AGO 16

Εικόνα

Pre έχει μπόλικο πιπέρι και θυμαρίσιο μέλι

Φόκο και πάμε... πιπέρια και πικρά ξύλα στο ξεκίνημα... πλούσιο λαδιαρικο καπνό που τον μασάς...τα μπαχαροπίπερα κράτησαν μέχρι το 2/3...
Και να σου και η κανέλα παρέα με ξύλα πασπαλισμένα με φρέσκια ρίγανη και στο βάθος σκούρα μέλια... ο καπνός είναι τόσο πλούσιος που με τρελαίνει 8-)
Στο 3/3 ανέβασε σώμα και οι γεύσεις έγιναν πιο έντονες...παθιάρικες... Να σου τα ελληνικά καφεδάκια που παρέα με μια άγλυκη κρέμα και την μπιτερ σοκολάτα απογείωσαν το πούρο και μαζί και εμένα

Εικόνα

πολύ το ευχαριστήθηκα άλλο ένα 4/5 με τα τσαρούχια ;)
These users thanked the author Στάθης for the post:
Assos
Είμαστε για φυλακή
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 530
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Rigelianos »

Τάκης έγραψε:
Πέμ Ιαν 10, 2019 3:16 pm
στο σημείο αυτό, ως είθισται άλλωστε
να πληροφορήσω την ομήγυρη πως με βάση την επετηρίδα μας, επόμενος οικοδεσπότης θα είναι ο Rigelianos
Merci και θα σταθώ στο ύψος των περιστάσεων!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Assos »

Εικόνα

Εικόνα

5/5 από εμένα για το συγκεκριμένο!
Οποίος θέλει μπορεί να ανατρέξει στο review που έκανα, για να δουλεύει και εκείνος ο τομέας..
το άξιζε!
viewtopic.php?f=76&t=280
Στάθη σε ευχαριστώ και από εδώ
These users thanked the author Assos for the post (total 2):
Mixalis81Στάθης
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2459
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

LCD Assos
Δεν είχα προμηθευτεί το πούρο για το μαςς του μήνα και μου το έδωσε ο Γιώργος στην πρόσφατη συνάντηση-κατηφόρα.
Ασχημόπαπο εμφανισιακά αλλά λίγη σημασία έχει. Η γεύση μετράει. Από κρύα αρώματα είχε μέλι και ξύλο. Από τράβηγμα όμως αστα να πάνε. Πολύ σφιχτό. Ελπίζω να στρώσει με το άναμμα. Βάζω μια weiss που έχω καιρό να πιω και ανάβω. Τελικά τραβάει ικανοποιητικά.
Πολύπλοκες γεύσεις από την αρχή. Κρέμα, μέλι, κέδρος, αλλά το κύριο χαρακτηριστικό του είναι τα καρύδια με τις χούφτες που κερνάει. Πραγματικά νόστιμο πούρο, το καπνίζω αχόρταγα. Προς τη μέση πικρίζει λίγο. Μάλλον το ζόρισα γιατί το κάπνιζα γρήγορα. Όταν όμως αραίωσα τις τζούρες τότε επανήλθαν τα ωραία ξύλα, το μέλι και τα καρύδια. Έτσι πήγε μέχρι τέλους χωρίς να πικρίσει ή να βαρύνει περαιτέρω. Το συγκεκριμένο παίρνει ένα 4/5. Δεν ψηφίζω ακόμα ίσως καπνίσω άλλο ένα μέχρι το τέλος του μήνα. Γιώργο ευχαριστώ!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Assos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Assos »

Ευχαριστούμε και τον φίλο Γιαννη για την συμετοχή του!! Χαίρομαι που σου άρεσε Γιάννη.
Θεωρώ και εγώ πάντως πως με αργό κάπνισμα και με χαλαρές τζούρες γίνεται εξαιρετικό πούρο!
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.
ήρθε η ώρα να κάψω και εγώ PPCE για το πρώτο MASS της χρονιάς, ένα πούρο που δεν έχω ξανά δοκιμάσει αλλά από την όψη του με ελκύει πραγματικά πολύ. Πολύ ωραίο στο μάτι σοκολάτα γάλακτος με πολύ ωραίο δέσιμο.
Το pre μου δίνει κάτι γλυκό ίσως μέλι αλλά όχι ξεκάθαρα.
Ανάβω λοιπόν και από τις πρώτες τζούρες το στόμα μου πλημμυρίζει γη δέρμα με μικρές δόσεις από διάφορα μπαχαρικά αλλά όλα αυτά τόσο αρμονικά δεμένα που δεν θέλεις να σταματήσεις να ρουφας. Ένας σωστός MVP PARTAGAS.

Εικόνα

Όσο προχωράει και ζεσταίνετε το σώμα βγάζει μια υπέροχη οσμή γλυκιάς ζύμης.
Μπαίνω στο 2/3 και η απόλαυση συνεχίζεται, νομίζω είναι η πρώτη φορά που ένα πούρο με τόσο γήινες γεύσεις μου αρέσει τόσο πολύ, τα μπαχαρικά πεφτους λίγο και στην θέση τους έρχεται κάτι μάλλον γλυκό ίσως το μέλι όπως και στο pre.


Εικόνα

Εικόνα

Το 2ο μέρος φτάνει στο τέλος του και ελπίζω αυτός ο παιχταράς να κλείσει την σύντομη καριέρα του στο ίδιο επίπεδο.


Εικόνα

Και όντως δεν με απογοήτευσε.
Τα δέρματα, η γη, τα μπαχαρικά συνέχισαν να έρχονται αρμονικά μεχρι το τέλος μαζί με λίγο πιπέρι που δεν με χάλασε καθόλου, αλλά και με σοκολάτα που με έκανε να μην θέλω να το αφήσω από τα χέρια μου.
Ένα πούρο που από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν απόλαυση.
Σίγουρα 5/5 από εμένα γι αυτό το στικ αλλά θέλω να κάνω ένα ίσως και 2 μέχρι το τέλος του μήνα προτού ψηφίσω, αν και τα άλλα παίξουν μπάλα στο ίδιο επίπεδο σίγουρα το PPCE θα είναι ο ΝΙΚΗΤΗΣ.


Εικόνα
These users thanked the author Tsapaspan for the post (total 2):
Assosalexandros
There are no bad cigars, only better ones...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Assos »

Ευχαριστούμε και τον φίλο tsapaspan για τη συμμετοχή του και το εξαίρετο πούρο που κάπνισε! Πάντα τέτοια!!
These users thanked the author Assos for the post:
Tsapaspan
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9226
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

PPCE Take III - SGA FEB 17

στην είσοδο μέλι και κανέλα
στον προθάλαμο δέρματα, βαρύ ξύλο, πιπέρι, και γη
και στο σαλόνι καρύδια, καφέδες, βούτυρο, ψωμί και μπέικον
αλεσμένα σε μερακλίδικη κρέμα με νόστιμες μπουκιές καβουρδισμένου καπνού

4/5, άλλη μια αξιόπιστη φούμα που κινείται πάντα κοντά στο triple double figure

και συνεχίζουμε…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Mixalis81 »

PPCE MAY 17'
Μετά από μια βδομάδα ακριβώς από την συνάντηση με τα αδέρφια στις Μουριές όπου εκεί λόγω αργοπορίας δεν τους πρόλαβα στο massαρισμα(Καπνιστηκαν αλλες πουρακλες βεβαια μετα :lol: ) δράττομαι της ευκαιρίας επιτέλους να καπνίσω και γω το eminentes...

Εικόνα
Λαδιαρικο και σκουροχρωμο, στο pre μοσχοβολαει μέλι και κέδρο.
Κόβω, ρουφαω και στις πρώτες τζουρες σκανε δέρματα, κέδρος με γλύκες και ψημένη ζύμη...πολύ καλή αρχή! Τα πρώτα πιπερια κάνουν εμφάνιση μαζί με ξύλα και με ένα μερακληδικο ελληνικό καφεδάκι τελειώνει το 1/3
Εικόνα
Συνοδευω το πούρο με Glenfiddich 12αρι...
Σώμα δυνατό, ρετροχαλι πικάντικο στο 2ο μέρος,με ανατολίτικα μπαχαρια, μαύρη τσικουλατα, γη, μέλι, σοκολάτα γάλακτος αλλα λίγο τσιγκουνικα...και κλείνει με κάτι σκασιες απο κεχριμπάρι και ρίγανη...Η στάχτη σταθερή, κάψιμο υποδειγματικό μέχρι τώρα.. Χαίρομαι που το κρατάω, χαίρομαι να το κοιτάω... :lol:

Εικόνα
Μπαίνει στο 3ο μέρος με ωραία ξύλα και λίγο κρέμα....Μπραντυ ρε φίλε? Κι ομως...Για κάτι τζουρες προσφέρει βούτυρο και φτάνοντας στο δαχτυλίδι τα πιπερια παίζουν ταμπουρλο χωρίς να με ενοχλούν...Έκλεισε σε πικάντικο mood όπως αρμόζει σε ένα γνήσιο Partagas...Πικρες, γωνίες, αμμωνιες και λοιπα φτου κακα δεν υπήρχαν!

Πεντανοστιμο το eminentes Γιωργαρε...Δίνω ένα τσαρουχατο 4/5 γι αυτό και έπεται συνέχεια ;)
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
nikos docPetranAssosΣτάθηςalexandros
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”